Kvalifikacijos kėlimas skendimų prevencijos savaitės metu Jungtinėje Karalystėje

2018 metų birželio 20-25 dienomis mūsų organizacijos atstovai kėlė kvalfikaciją Jungtinės Karalystės skendimų prevencijos organizacijoje The Royal Life Saving Sociaty UK (RLLS UK). Ši savaitė buvo ypatinga, nes ne tik gavome daug teorinės ir praktinės informacijos apie skendimą ir skendimo prevenciją, bet ir turėjome galimybę dalyvauti didžiausiame ir svarbiausiame šios organizacijos renginyje skendimų prevencijos savaitėje.


Lietuva yra pirmoji šalis Europoje pagal nuskendusių žmonių skaičių. Kasmet Lietuvoje nuskęsta apie 190-200 žmonių (2014 metais – 229 asmenys, 2015 metais – 186 asmenys; 2016 metais -190 asmenys). 2010-2015 metais Lietuvoje nuskendo 1361 žmogus, iš jų 92 nepilnamečiai. Lietuvoje skendimas yra dažniausia netrauminė vaikų iki 10 metų mirties priežastis. Tuo tarpu Jungtinė Karalystėyra vieną iš lyderių skendimų prevencijos srityje. Jungtinė Karalystė turinti daug vidaus vandenų ir jūras, skalaujančias ją iš visų pusių. Tai yra puikus pavyzdys visai Europai kaip sumažinti skendimų skaičių.


The Royal Life Saving Sociaty UK jau nuo 1891 metų dirba skendimų prevencijos srityje. Siekdama sumažinti skendimų ir nuskendimų skaičių Jungtinėjė Karalystėje ši organizacija dirba įvairiomis kryptimis. Visų pirma ji ruošia ir atestuoja gelbėtojus, kurių Jungtinėje Karalystėje yra net 25 000. RLSS UK sukūrė skendimų prevencijos, gelbėjimo ir vandens saugumo programas ir iniciatyvas baseinams ir laisvalaikio centrams, skirtas įvairioms amžiaus grupes. Programa, kuria ypatingai ši organizacija didžiuojasi tai – jaunųjų gelbėtojų programa – „Rookie Lifeguard“. Šios programos metu vaikai nuo 8 iki 13 metų yra mokomi plaukti, saugiai elgtis įvairaus gylio vandens telkinyje ir netgi išsigelbėti ir gelbėti. Šios programos metu saugiai elgtis vandenyje išmoko jau 500 000 vaikų. Ši organizacija yra pagrindinis knygų ir medžiagos apie gelbėjimą, gyvybės išgelbėjimą, saugumą vandenyje leidėja. Ji ruošia įvairią mokomąją metodinę medžiagą įvairiems skendimų prevencijos projektams. Taip pat veda pirmosios pagalbos ir defibriliacijos kursus.


Mums teko garbė dalyvauti RLSS UK inicijuotoje skendimų prevencijos savaitėje. Tai kasmetinė ir pati didžiausia skendimų prevencijos akcija. Ji kasmet vyksta birželio mėnesį, prieš vaikų atostogų pradžią, kad vaikai kasmet prieš šiltąjį sezoną išmoktų ar pakartotų kaip reikia saugiai elgtis vandenyje. Joje dalyvauja daugelis mokyklų, baseinų, laisvalaikio centrų ir įvairių nevyriausybinių organizacijų. Mokyklose vaikai šios savaitės metu klausosi pamokėlių apie saugumą vandenyje ir atlieka įvairias užduotis, kurias paruošia RLSS UK. Šios savaitės metu vyksta daugybė su vandens saugumu susijusių renginių. Keliuose iš jų dalyvavo ir mūsų organizacijos atstovai. Buvo labai įdomu stebėti kaip profesionaliai ir apgalvotai vykdoma skendimų prevencija įvairioms amžiaus grupėms.


Šio kvalifikacijos kėlimo metu taip pat labai gilinomės į įvairias skendimo prevencijos šakas. Paskaitų metu kalbėjomės apie gelbėtojų rengimą, infrastruktūros paruošimą, skendimų prevenciją bei apie įvairius mokymus. The Royal Life Saving Society UK taip pat kaip ir mes veda įvairius pirmosios pagalbos kursus ir defibriliacijos mokymus. Buvo labai įdomu pasidalinti patirtimi.


Mūsų organizacija yra neabejinga tokiai liūdnai skendimų statistikai. Per mūsų vedamus pirmosios pagalbos kursus mokome kaip padėti skendusiam žmogui taip pat esame paruošę gaires apie saugumą vandenyje ir pirmosios pagalbos suteikimą skendusiam žmogui. Labai tikimės, kad greitu laiku Jungtinėje Karalystėje įgyta patirtis duos dar daugiau naudos mūsų kursų dalyviams.