Naujos Europos gaivinimo tarybos gaivinimo rekomendacijos
Europoje apie 500 000 žmonių per metus patiria širdies sustojimą. Visos širdys, kurios yra per jaunos mirti, turi ir kitą pasirinkimą- išgyventi. Atsitiktinio praeivio atliktas pradinis gaivinimas padidina išgyvenamumą 2-3 kartus. Tačiau jis atliekamas tik 1 iš 5 širdies sustojimo atvejų, įvykusių ne ligoninėje. Padidinus šį dažnį Europoje galėtų būti išgelbėtos dar 100 000 gyvybių per metus.
Naujosios 2015 metų Europos gaivinimo tarybos gaivinimo rekomendacijos padės pasiekti šį tikslą. 2015 metų spalio 15 dieną Europos gaivinimo taryba paskelbė naujas Europos gaivinimo rekomendacijas, kurios remiasi naujausiais per pastaruosius penkis metus atliktais moksliniais tyrimais. Dabar atsitiktiniam praeiviui skirta žinutė yra labai aiški. Europos gaivinimo tarybos pirmininkas prof. Maaret Castren, praneša:
“Pradėk nedelsiant, spausk pakankamai greitai ir giliai! Neprarask vertingo laiko! Jei auka neatsako ar nereaguoja- spausk krūtinės ląstos vidurį bent 5 cm gilyn, 100-120 kartų per minutę dažniu.“
Gaivinant pats svarbiausias veiksmas yra krūtinės ląstos paspaudimai. Visi, net ir vaikai gali išmokti juos padaryti. Ši paprasta procedūra yra saugi ir ženkliai padidina nukentėjusiojo galimybę išgyventi. Apmokyti ir nusiteikę gaivinti praeiviai turėtų sujungti krūtinės ląstos paspaudimus su gelbstinčiuoju kvėpavimu, juos atliekant tokiu santykiu 30 paspaudimų ir 2 įkvėpimai. Tačiau krūtinės paspaudimai yra pats svarbiausias veiksmas, net jei ir nėra atliekami įpūtimai. Jei nebus atliekami krūtinės ląstos paspaudimai, smegenys patirs nepataisomą žalą per 5 minutes. Kuriant naujausias 2015 metų gaivinimo gaires buvo peržiūrėta daugybė tyrimų susijusių su reanimacijos procedūrų veiksmingumu. Visi šie tyrimai atskleidė įtikinamus mokslinius įrodymus ar pabrėžė jų paprastumą bei įgyvendinamumą. Be kokybiškai atliekamų krūtinės paspaudimų ir galimybės turėti prieigą prie automatizuotų išorinių defibriliatorių (AED), kuriuos dabar galima rasti plačiai viešose vietose, didelis dėmesys skirtas aukštos kokybės pradinio gaivinimo mokymams su ar be defibriliatorium. 2015 metų Europos gaivinimo tarybos gairėse primygtinai rekomenduojamas automatinio išorinio defibriliatoriaus naudojimas– juos nesudėtinga naudoti, nes paprastos balso instrukcijas vadovauja vartotojui per visą defibriliacijos procesą, o ankstyva defibriliacija yra gyvybę išsauganti procedūra daugeliui žmonių patyrusių širdies sustojimą. 2015 metų gaivinimo gairės patvirtina ir kitų intervencijų, tokių kaip kvėpavimo takų praeinamumo užtikrinimo svarba, vaistų terapijos ir gydymo hipotermija pasirinkimas sustojus širdžiai. Paciento, kuris patyrė širdies sustojimą atvėsinimas (hipotermija) 24 valandoms ir daugiau, ženkliai sumažina centrinės nervų sistemos pažeidimo tikimybę.
Nedelsiant atlikti ir gilūs krūtinės ląstos paspaudimai, ankstyva defibriliacija, kvėpavimo takų praeinamumo užtikrinimas, po gaivinimo atliekama temperatūros kontrolė- tai procedūros vaidinančios pagrindinį vaidmenį 2015 metų gaivinimo gairėse. Profesorius Castren padarė tokią išvadą: “Mes galime išgelbėti 100 000 papildomų gyvybių Europoje per metus, jei atsitiktiniai praeiviai ir visi profesionalai, kuriems rūpi reanimacijos optimizavimas, bus tinkamai apmokyti ir įgyvendins savo žinias ir įgūdžius“.
VšĮ „Svarbus žingsnis“ kolektyvas džiaugiasi sulaukęs naujų gaivinimo rekomendacijų ir kviečia visus išmokti gaivinti ir prisidėti prie šių papildomų 100 000 sustojusių širdžių išgelbėjimo. Visi mūsų mokymai nuo šiol remsis tik šiomis – pačiomis naujausiomis rekomendacijomis. Labai greitai jos bus išverstos į Lietuvių kalbą ir patalpintos mūsų internetinėje sveitainėje.
Daugiau informacijos apie mūsų paslaugas rasite čia:
Pirmosios pagalbos kursai Higienos įgūdžių kursai Alkoholio žalos kursai