APSINUODIJIMAS GRYBAIS

Juokaujama, kad visi grybai yra valgomi, tačiau kai kurie tik vieną kartą. Juokas juokais, bet kartais grybai tampa rimtų sveikatos problemų priežastimi,  o susirgti galima netgi suvalgius valgomų grybų. Suvalgius valgomųjų grybų paprastai pasireiškia virškinimo problemos. Sunkius, o kartais ir mirtinus apsinuodijimus sukelia nuodingieji grybai. Lietuvoje auga 400 rūšių grybų, nuodingos iš jų yra 40 rūšių. Dažniausiai apsinuodijimas nuodingais grybais įvyksta supainiojus juos su valgomaisiais grybais pvz. smailiakepurę (blyškiąją musmirę) supainiojus su pievagrybiais, žalsvąją – su ūmėdėmis ar žaliuokėmis. Apsinuodijama suvalgius  mažai žinomų ar nepažįstamųjų rinktų grybų.

APSINUODIJIMAS VALGOMAIS GRYBAIS

Grybai yra sudaryti iš chitino – medžiagos, kuri yra sunkiai virškinama. Su grybuose esančiu chitinu ypač sunkiai susidoroja vaikų iki 7 metų,  senyvo amžiaus ir jautrią virškinimo sistemą turinčių žmonių virškinamo sistema. Šie žmonės suvalgę valgomųjų grybų, po kelių valandų,  gali pajusti tokius simptomus, kaip:

  • Sunkumas skrandyje
  • Skausmas viršutinėje pilvo dalyje
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Viduriavimas

Šie simptomai, kaip ir suvalgius kito sunkiai virškinamo maisto, taip ir šiuo atveju per 2-4 valandas praeina savaime. Šį faktą reikia įsidėmėti, nes jei simptomai po 2-4 valandų nepraeina,  tikimybė, kad buvo apsinuodyta nuodingais grybais, didėja. 

APSINUODIJIMAS NUODINGAIS GRYBAIS

Pirmieji požymiai apsinuodijus nuodingais grybais gali būti panašūs į valgomųjų grybų ar įprastai mitybai nenaudojamų nenuodingų grybų (šungrybių), sukeltas sveikatos problemas. Taigi, pirmieji ir dažniausi nuodingų grybų sukelti sveikatos sutrikimai, atsiradę praėjus kelioms valandoms ar net sekančią dieną, kai buvo valgyta grybų yra:

  • Pykinimas,
  • Vėmimas,
  • Viduriavimas
  • Pilvo skausmai.

Vėlyvesni simptomai priklauso nuo to kokios rūšies grybas buvo suvalgytas ir kokios nuodingos medžiagos jame buvo ir tai gali būti:

  • Mėšlungis
  • Kliedesiai
  • Traukuliai
  • Haliucinacijos
  • Euforija
  • Staigus sąmonės netekimas ir netgi koma.
  • Greitas širdies plakimas.

APSINUODIJIMAS NUODINGIAUSIAIS LIETUVOS GRYBAIS

Patys nuodingiausi Lietuvoje augantys grybai yra žalsvoji ir blyškioji musmirės. Sunkius ir net mirtinus susirgimus sukelia šiuose grybuose esantis  nuodas Amatoksinas, kuris nepakinta grybus verdant, sūdant, džiovinant, konservuojant ar kitaip apdorojant juos. Dėl amatoksino poveikio išsivysto sunkūs kepenų pažeidimai. Amatoksino aptinkama ir kituose nuodinguose grybuose: smailiažydėje žvynabudėlėje ir eglinėje kūgiabudėje.

Apsinuodijimo nuodingais grybais simptomai

Apsinuodijimas šiais pavojingiausiais grybais yra labai apgaulingas, nes simptomai pasireikšti gali tik po 6-15 valandų, o po tipiškų apsinuodijimo simptomų tokių kaip vėmimas, pilvo skausmas ir viduriavimas, sveikata pagerėja ir nebūna jokių simptomų, nors tuo metu jau vystosi sunkus kepenų pažeidimas, dėl kurio žmogus dažniausiai ir miršta, jei nėra taikomas gydymas. Tipiška tokio apsinuodijimo eiga atrodo taip:

PIRMOJI PAGALBA APSINUODIJUS GRYBAIS

  1. Visada apsinuodijus grybais, reikia sunerimti ir galvoti, kad buvo suvalgytas potencialiai pavojingas gyvybei grybas ir kreiptis į medikus. Jei, kyla bent menkiausias įtarimas dėl apsinuodijimo grybais, paprasčiausias ir greičiausias būdas pasikonsultuoti su gydytoju klinikiniu toksikologu yra paskambinus telefonu 8 5 236 2052 į visą parą dirbantį, apsinuodijimų informacijos biurą.
  2. Pirmoji pagalba namuose įmanoma tik pirmomis valandomis po apsinuodijimo, tačiau apsinuodijimo simptomai dažniausiai atsiranda sekančią parą. Tad gydymą namuose reiktų pradėti tik pasitarus su apsinuodijimų informacijos biuro specialistu, o prasidėjus tipiškiems negalavimams geriausia laiko namie negaišti ir vykti į gydymo įstaigą.
  3. Per pirmąją valandą po apsinuodijimo galima plauti skrandį – pirmiausiai reiktų sukelti vėmimą kišant pirštus į burną. Išsivėmus reikia gerti daug skysčių. Skysčių negalima duoti prieš vėmimą, nes tokiu atveju nuodai su vandeniu pateiks į žarnyną. Galima vartoti aktyvintą anglį (0,5 – 1g vienam kilogramui kūno svorio, pvz. žmogus, sveriantis 80 kg turėtų išgerti 40 – 80 g aktyvintosios anglies arba 200-400 tablečių), tačiau dėl gausaus vėmimo neretai to nepavyksta padaryti.
  4. Jei pasireiškė tipiški apsinuodijimo amatoksino turinčiais grybais simptomai, kuo skubiau vykite į gydymo įstaigą, nes efektyvių gydymo priemonių namuose nėra, o prarastas laikas, per kurį gali būti skiriamas priešnuodis, gali kainuoti gyvybę.  Jei apsinuodijimo diagnozė nepasitvirtina, paprastai, žmogus išleidžiamas sekančią dieną namo.
  5. Jei apsinuodijęs žmogus yra be sąmonės, jį būtina guldyti ant šono, kad neužspringtų, jei vemia ar jei prasidėtų vėmimas, o jei nesąmoningas žmogus nustojo ir kvėpuoti, kuo skubiau atlikite pradinį gaivinimą: 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus į burną. (Išsamus gaivinimo vadovas: https://www.svarbuszingsnis.lt/suaugusiuju-pradinis-gaivinimas-2015m )

PATARIMAI GRYBAUTOJAMS IR GRYBŲ MĖGĖJAMS

  1. Rinkti ir valgyti reikia tik pažįstamus valgomuosius grybus, neeksperimentuoti ir nerizikuoti su nežinomais grybais.
  2. Nevalgyti nepažįstamųjų rinktų grybų. Tyrimų duomenimis, grybais neretai apsinuodijama vyresnio amžiaus ir (ar) turinčių regos sutrikimų asmenų rinktais grybais.
  3. Nevalgyti pastovėjusių, nešviežių grybų, nes jie greitai genda.
  4. Nerekomenduojama grybus valgyti vaikams iki 7 metų, senyvo amžiaus žmonėms ir asmenims turintiems jautrią virškinimo sistemą.
  5. Grybais apsinuodyti gali ne visi valgiusieji. Patiekale gali būti tik vienas nuodingas grybas, kuris pakliuvo tik vienam valgiusiajam.
  6. Kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai, tokie pykinimas, vėmimas, viduriavimas, tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas.
  7. Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai.
  8. Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam asmeniui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4-6 val.
  9. Užsitęsus virškinimo trakto sutrikimams, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo.
  10. Iškilus klausimams, įtarę apsinuodijimą grybais neužsiimkite savigyda, kuo skubiau kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą arba pasikonsultuokite su visą parą dirbančiais apsinuodijimų informacijos biuro specialistais telefonu: 8 5 236 2052.
  11. Nevartoti alkoholio valgant patiekalus su grybais. Įprastinė kombinacija: daug grybų su spirgais ir grietine ir jei dar kartu vartojamas alkoholis, gali būti išties labai pavojinga net ir sveikam žmogui, nes gali sukelti ūmų kasos uždegimą. 
  12. Ruošiant grybus maistui būtina juos gerai išvirti. Negalima naudoti pirmojo grybų nuoviro sriubai. Verdant grybus ir jiems užvirus reiktų bent du kartus pakeisti vandenį, kuriame jie virė, švariu.  
  13. Pravartu prieš einant grybauti atlikti namų darbus: susipažinti ne tik su valgomais, bet ir su nuodingais grybais, pasigilinti kokiomis sąlygomis jie gali pasidaryti panašūs į valgomuosius grybus (tam gali turėti įtakos metų laikas, oro sąlygos : šalnos, lietus etc.).

NUODINGI GRYBAI