Tvarsčiai ir jų panaudojimas

Visi pirmosios pagalbos teikėjai turėtų mokėti paruošti laikiną dengiamąjį tvarstį nelaimingo atsitikimo atveju. Improvizacija labai svarbi pirmosios pagalbos dalis, kuri tinka ir tvarstymui. Taisyklingai tvarstyti nesunku išmokti ir tai gali būti neįkainojama daugybėje situacijų. Tapti įgudusiu tvarstytoju šiek tiek užtrunka, tad praktikuokitės su savo šeimos nariais ar draugais (kai jiems nėra nieko nutikę). Tvarsčiai yra efektyvūs tik tada, kuomet jie tinkamai įtempti, tačiau jie negali būti ir per daug laisvi.

Dengiamasis tvarstis – tai bet kokia ant žaizdos dedama medžiaga, skirta kraujavimui sustabdyti ir žaizdai nuo užkrėtimo apsaugoti, o rišamieji tvarsčiai prilaiko dengiamuosius, kad šie nenukristų.

Dengiamieji tvarsčiai                                                                                     

Yra daugybę dengiamųjų tvarsčių tipų, bet jei vadovausitės šiais patarimais, nesusipainiosite, ir bus visiškai nesvarbu kokios rūšies tvarsčiu naudositės.

  • Jei įmanoma, tvarstydami mūvėkite vienkartines pirštines.
  • Pasirinkite tinkamo dydžio tvarstį – jis turi uždengti visą žaizdą ir jos kraštus.
  • Pasistenkite tvarstį išlaikyti sterilų. Kad išvengtumėte infekcijos, nelaikykite už tos vietos , kuri liesis su žaizda.
  • Tvarstį dėkite taip, kad jis uždengtų žaizdą ir nedidelį plotą aplink ją. Niekuomet nelieskite jau uždėto ant žaizdos tvarsčio, tačiau būtinai jį pataisykite, jei matote, kad gali nukristi.
  • Niekada nenuimkite tvarsčio , netgi jei per jį sunkiasi kraujas. Uždėkite daugiau medžiagos, kol sustabdysite kraujavimą.

Dengiamųjų tvarsčių tipai

Tinkamiausia naudoti sterilius įpakuotus dengiamuosius tvarsčius, nes taip geriausiai apsaugosite žaizdą nuo bakterijų. Vis dėl to tokie tvarsčiai ne visuomet būna po ranka, taigi naudinga žinoti kitus dengiamųjų tvarsčių tipus, kurie galbūt jums padės, jei iš viso neturėsite pirmosios pagalbos rinkinio ir reikės improvizuoti.

Štai keli dengiamųjų tvarsčių tipai:

  • Sterilūs tvarsčiai pagaminti iš sterilaus marlės tampono, kuris yra padengtas vatos sluoksniu bei tvarsčiu. Kai kurie sterilūs tvarsčiai būna supakuoti ir paruošti naudojimui.
  • Lipnūs tvarsčiai, dar vadinami pleistrais. Jų būna įvairių dydžių ir formų. Yra žmonių, kurie alergiški tam tikriems pleistrams, tad prieš juos klijuodami visada paklauskite.
  • Nelipnūs tvarsčiai – šie nepūkuoti tvarsčiai gali būti dedami tiesiai ant žaizdos, nes jie neprilips.
  • Laikini tvarsčiai – improvizacija dažnai tampa pirmosios pagalbos teikimo dalimi. Jei neturite sterilių tvarsčių, naudokite švariausią įmanomą (nepūkuotą) medžiagą – tam puikiai tiks virtuvinis rankšluostis, skara ar tiesiog tinkamo dydžio medžiagos gabalas. Įklotai ar higieniniai paketai gali tapti geru dengiamuoju tvarsčiu, nes jie švarūs (bet nesterilūs) ir pakankamai dideli.

1 pav. Tvarstydami galūnes turėtumėte apriškite didelį plotą, kad nesutrikdytumėte kraujotakos

Taisyklingas tvarstymas

Taisyklingas tvarstymas atlieka šias funkcijas: užtikrina, kad bus sustabdytas kraujavimas, kad dengiamasis tvarstis liks reikiamoje vietoje ir kad bus prilaikytos ir imobilizuotos sužeistos galūnės. Yra trys pagrindiniai rišamųjų tvarsčių tipai:

  • Tvarsčiai suvynioti į ritinius – skirti apsaugoti dengiamuosius tvarsčius ir prilaikyti galūnes.
  • Trikampio formos tvarsčiai- perpetės raiščiams pasidaryti ir apsaugoti didelius dengiamuosius tvarsčius.
  • Elastinis cilindrinis tvarstis – prilaikyti sužeistas galūnės bei dengiamuosius tvarsčius ant pirštų.

Labai svarbu, kokiu stiprumu jūs tvarstote sužeistą vietą. Jei per stipriai sutvarstysite, pirštai atšals, oda pamėls ir skaudės visą galūnę. Vėliau oda išbals ir atšals, nukentėjusysis skųsis pirštų dilgčiojimu ir sustingimu. Jei tvarstis per laisvas, jis nesustabdys kraujavimo ir neapsaugos žaizdos nuo užkrėtimo. Praktika padeda siekti tobulybės.

Pagrindinės tvarstymo taisyklės

Kad tvarstymas būtų veiksmingas, vadovaukitės šiomis paprastomis taisyklėmis:

  • Tvarstykite iš apačios į viršų.
  • Tvarstykite reikiamu stiprumu. Tvarstis turėtų būti nei per laisvas, nei per daug įtemptas, kad nesutrikdytų kraujotakos.
  • Sutvirtinkite tvarstį lipnia juosta ir venkite atsikišusių galų, kurie gali užkliūti nukentėjusiajam judant.
  • Tvarstykite vienodu stiprumu ir apvyniokite didelį galūnės plotą. Taip sumažinsite galimybes sutrikdyti kraujotaką.

2 pav. Kad patikrintumėte, ar tinkamai sutvarstėte, stipriai paspauskite vietą žemiau tvarsčio, šiuo atveju pirštą. Jeigu oda spalvos neatgauna per 3 sekundes, tvarstis turi būti perrištas laisviau.

Negalima:

  • Naudoti elastinio tvarsčio dengiamajam raiščiui prilaikyti, nes jis gali būti per ankštas ir sutrikdyti kraujotaką.
  • Sutvarstyti pirštų (nebent jie sužeisti), kad galėtumėte patikrinti, ar tvarstis suveržtas tinkamai.
  • Naudoti netinkamo dydžio tvarsčių. Per didelis tvarsti apsmuks, o per mažas bus labai ankštas.
  • Naudoti lipnios juostos, prieš tai neįsitikinus, kad nukentėjusysis nėra alergiškas medžiagai, iš kurios ji pagaminta.
  • Apklijuoti lipnia juosta pirštą ir galūnę, nes sutrikdysite kraujotaką.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai