Sumušimai (mėlynės ir gumbai)

Susimušus pažeidžiami minkštieji  audiniai ir kraujagyslės – įvyksta poodinis kraujavimas. Dėl to sumušta vieta pamėlsta (atsiranda mėlynė), skauda,  patinsta (atsiranda gumbas).  Laiku ir tinkamai suteikta pirmoji pagalba padeda sumažinti sužeistos vietos skausmingumą, patinimą ir padės išvengti komplikacijų: sumušimo vietoje susikaupusio kraujo supūliavimo, aplinkinių audinių, nervų bei kraujagyslių užspaudimo, esat dideliam sumušimui ir patinimui. Tad jeigu Jums ar aplinkiniams teko patirti sumušimą, pirma pagalba ir žemiau nurodyti veiksmai leis pasijusti bent šiek tiek geriau.

Pirmoji pagalba

Šaltis.  Šaltis mažina skausmą ir tinimą. Sumuštame audinyje iš sužalotų kraujagyslių išsilieja kraujas. Šaldant, kraujagyslės susiaurėja, iš jų mažiau išteka kraujo ir greičiau susidaro krešulys.  Ledą, šaldytas daržoves ar pan. reikėtų įdėti į plastikinį maišelį ir įsukti į ploną rankšluostį.  Ant sumuštos vietos ledą reikėtų laikyti 15-20 minučių, tada padaryti 15 – 20 minučių pertrauką, po kurios vėl dėti ledą ir laikantis šių intervalų šaldyti. Šaldymas yra veiksmingas apie 2 paras po traumos. Negalima ledo dėti tiesiogiai ant odos, nes  sumušta vieta gali nušalti.
Ramybė. Kuo mažiau judinkite pažeistą vietą, nes judant dirba raumenys, dėl to dar labiau sumušta vieta patinsta ir daugiau susirenka kraujo sumušimo vietoje.  Jei sumušimą patyrė vaikas – neleiskite jam bėgioti, o darant kitus judesius – judinti pažeistą vietą. Fizinis krūvis turėtų būti ribojamas 24-48 valandas. Prie normalaus fizinio krūvio reikėtų grįžti palaipsniui.
Galūnės pakėlimas. Kad sumažėtų tinimas ir skausmas, o traumuota galūnė greičiau pagytų, ją reikia pakelti aukščiau širdies lygio.  Jei yra sužalota koja, miegant po ja reikėtų padėti pagalvėlę ar kokį kitą paaukštinimą. Rankos sumušimo atveju, ją reikėtų parišti po kaklu trikampio formos tvarsčiu ar skara.
Spaudimas. Sumuštą vietą sutvarstykite elastiniu tvarsčiu. Sutvarstyta galūnė, ypač jei sumušimas yra apie  sąnarį mažiau juda, mažiau būną užgaunama ir dėl to mažiau skauda. Tvarstant galūnė neturėtų būti suspausta per daug, kad nesutriktų kraujotaka.
Skausmą malšinantys vaistai. Jei labai skauda galima išgerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo pvz. ibuprofeno. 1-2-ą parą sumušimą galima patepti šaldomaisiais skausmą mažinančiais tepaliukais. 2-3-čią parą, kai jau kraujavimas sustojęs galima sumušimą patepti šildančiais, kaitinančiais tepalais. 

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai