Praktiniai patarimai įrengiant automatinius išorinius defibriliatorius įmonėje
Kas yra automatinis išorinis defibriliatorius ir kam jis naudojamas?
Dauguma širdies sustojimo atvejų įvyksta dėl nenormalaus, greito ir nereguliaraus širdies plakimo, žinomo kaip skilvelių virpėjimas. Tokiu atveju automatinė elektrinė defibriliacija laikoma vieninteliu efektyviu gydymo būdu. Automatiniai išoriniai defibriliatoriai (AED) yra prietaisai, kurie duoda reikiamus valdomus elektros smūgius, kad sumažintų skilvelių virpėjimą. Jie analizuoja aukos širdies ritmą ir nustato, ar jis yra „šokinis“ (toks ritmas būna skilvelių virpėjimo atveju) arba „ne-šokinis“ (t. y. normalus ritmas arba ritmas, kuris nereaguos į defibriliaciją – asistolijos atveju).
Delsimas po sąmonės netekimo iki pirmojo šoko skyrimo yra vienintelis ir pats svarbiausias išgyvenamumo veiksnys. Jei defibriliacija yra atliekama nedelsiant, išgyvenamumo tikimybė siekia net 75 proc. Sėkmingos defibriliacijos tikimybė mažėja daugiau nei 10 procentų su kiekviena uždelsta minute. Įstaigoje esantis AED ir apmokyta greitai reaguoti komanda, padidina išgyvenamumo tikimybę ir padeda sutrumpinti nukentėjusiojo gydymo laiką.
Kaip tinkamai įrengti viešos prieigos defibriliatorių tinklą įstaigoje?
Pagrindinė taisyklė, kuria reikėtų vadovautis įrenginėjant viešos prieigos AED yra ta, kad defibriliatoriai įstaigoje turi būti išdėstyti taip, kad darbuotojai gebėtų ji atnešti per 3 minutes nuo aukos nualpimo iki AED atkeliavimo iki aukos.
Atsako laikas
Kuo mažiau laiko praeina nuo aukos nukritimo ant žemės iki elektrošoko smūgio, tuo didesnė tikimybė, kad auka išgyvens. Tikslas yra, kad AED pasiektų auką greičiau nei per 3 minutes. Tai reiškia, kad AED reikia laikyti per 1½ minutės atstumu nuo aukos, jei norint atsinešti defibriliatorių reikės nueiti į tą vietą, kur laikomas AED ir atgal. Kadangi, neįmanoma tiksliai žinoti, kur bus auka, AED turėtų būti įrengiamas, tokioje vietoje, kuri būtų prieinama daugumai žmonių.
Sergamumo dažnis
Kitas svarbus veiksnys nustatant AED vietą yra nustatyti vietas, kuriose širdies sustojimo atvejų rodiklis yra didesnis nei įprastai. Nustatykite, ar įmonėje yra vietų, kur širdies sustojimo atvejų dažnis galimai yra didesnis nei kitose vietose. Tą nustatant reikia atsiminti du pagrindinius dalykus:
- Darbuotojų ir lankytojų skaičius. Svarbu AED įrengti tose srityse, kuriose darbuotojų ir/ar lankytojų tankis yra didžiausias. Pvz. kavinės arba įstaigos patalpos, kuriose vienu metu dirba daug darbuotojų, skambučių centrai su daugybe kabinų.
- Didelės rizikos veikla. Bet kuri veikla, kuriai yra būtinas fizinis aktyvumas, pagreitinantis širdies susitraukimų dažnį, pvz. įmonių sporto centrai, baseinai ar kitos poilsio zonos. Šiai rizikai priskiriamos ir įmonės sritys su aukštesniu fizinio darbo lygiu, pavyzdžiui, sandėlis, pakrovimo dokai ar surinkimo linija bei darbuotojai, dirbantys su elektra, pavyzdžiui, komunaliniai darbuotojai ar elektrikai.
Kaip apskaičiuoti, kiek įmonėje reikia išorinių automatinių defibriliatorių?
Turėtų būti nustatoma optimaliausia vieta su greičiausia prieiga didžiajai daliai žmonių, naudojant tris paprastus įrankius: aukštų planą, chronometrą ir iškarpinę.
Naudojant aukštų planus, nustatykite lengvai prieinamas vietas, intensyvaus eismo vietose, matomose daugeliui žmonių, kuriose AED galima montuoti ant sienos.
AED išdėstymo įmonėje pavyzdys
Skaičiuojant laiką, per kurį AED turi pasiekti potencialią auką, apsvarstykite vėlavimo riziką, pvz liftai ir laiptai, ribotas privažiavimas ir perpildytos gamybos patalpos ar atsargų plotai. Nusineškite chronometrą į siūlomą AED vietą ir pradėkite skaičiuoti laiką. Pastaba: atlikite šį pratimą vaikščioti greitu tempu, bet ne bėgdami. Eikite į šiaurę 1½ minutės ir pažymėkite vietą, kurioje stovite aukšto plane. Grįžkite į siūlomą AED vietą ir kartokite pratimą pietuose, rytuose ir vakaruose. Aplink siūlomą AED vietą turėtų būti pažymėtos keturi taškai.
Per pažymėtas sritis turėtų būti nubrėžtas apskritimas, kuris nurodytų 1½ minutės spindulį nuo siūlomos AED vietos. Taip pasimatys, kokios sritys yra padengtos ir kokios sritys paliktos. Jei apskritimai aprėpia tas zonas, kur žmonų būna tankiausiai, padarėte gerą darbą, apsaugodami savo darbuotojus. Jeigu biudžetas neleidžia įsigyti pakankamai AED, kad būtų padengtos visos sritys, tuomet lokalizuokite AED taip, kad būtų apsaugota kiek įmanoma daugiau darbuotojų.
Atminkite, kad vos tik AED pasiekia auką, AED paruošimas turėtų užtrukti mažiau nei 90 sekundžių iki šoko sukėlimo, jei šokas yra reikalingas.
Kuriose įmonės vietose turi būti įrengti išoriniai automatiniai defibriliatoriai?
Kai nustatysite, kiek AED vienetų reikia, labai svarbu atidžiai apsvarstyti tikslią jo lokalizaciją. AED turi būti prieinamas apmokytiems pirmąją pagalbą teikti įmonės darbuotojams ir šalia telefono su išorine linija, kad būtų galima iškviesti medikus telefonu 112. Tai taip pat tai turėtų būti vieta, apie kurią žino visi darbuotojai, pvz. tai gali būti pagrindinė registratūros zona, kavinė, pagrindinis koridorius, pirmosios pagalbos punktas, treniruoklių salė arba apsaugos postas.
Apie kokias kliūtis svarbu pagalvoti įrengiant viešos prieigos defibriliatorius įmonėje?
Atsako laikas
Atminkite, kad reakcijos laikas yra nustatatomas pagal tai, kiek ištikrųjų užtrunka pasiekti galimą nelaimingos situacijos vietą. Tai reiškia, kad biurų kompleksai, daugiaaukščiai pastatai ir kelių aukštų vietos yra kliūtys, kurios turės įtakos atsako laikui. Rekomenduojama įrengti bent vieną AED įrenginį kiekviename pastato aukšte, išskyrus tuos atvejus, kai pastatas labai mažas. Taip pat rekomenduojama apskaičiuokite atsako laiką naudojant maršrutą, į kurį įtraukti laiptai, o ne liftas.
Sunkiai pasiekiamos zonos
Bet kuri sunkiai pasiekiama sritis turėtų turėti savo AED vienetą. Saugumo ar darbo eigos tikslais daugelis įmonių dažnai turi darbo zonas, kurios yra atskirtos nuo likusio pastato dalies, pvz. užrakintos zonos į kurias norint patekti reikia rakto, prieigos kortelės arba prieigos kodo. Bet kuri sritis, kuri yra labai jautri ir neapima daugumos darbuotojų pvz. tyrimų įstaiga, vadovų lygis arba saugomas sandėlis su inventoriumi, turėtų turėti savo defibriliatorių
Kiti pasvarstymai
Verta pasvarstyti apie tai, kad galbūt ne visi darbuotojų susibūrimai vyksta darbo aplinkoje. Apsvarstykite visus galimus scenarijus, susijusius su darbuotojų susibūrimais, įskaitant konferencijas ir ne verslo vietoje vykstančius susitikimus. Taip pat apgalvokite scenarijus susijusius su tais susibūrimais, kuomet darbuotojų lankomumas nėra privalomas, bet tai greičiausiai svarbūs susibūrimai, pvz., specialūs įmonės renginiai, tokie kaip socialiniai susibūrimai, šventiniai vakarėliai ar iškylos.
Jei defibriliacijos atlikimas vėluoja, kas minutę išgyvenamumo tikimybė sumažėja 7–10 procentų. Įstaigoje esantys AED įrenginiai ir pradinį gaivinimą su defibriliacija (Defibriliacijos kursai įmonių darbuotojams) mokantys atlikti darbuotojai, žymiai padidina darbuotojų išgyvenimo tikimybę, širdies sustojimo atveju.