Minimalistinė ir visada stilinga rūbų spinta
Moterys ir drabužiai, drabužiai ir moterys – tai neatsiejamos dvi sąvokos. Vaizdas su moterim, lengvai plazdenančia gatve ir nešančia kalną popierinių gerų firmų pirkinių krepšelių yra labai žavus ir neretai siejamas su svajone, bei su moteriškumu. Noras puoštis ir atrodyti gražiai mano manymu yra įrašytas į mūsų genus, bet kodėl gi nutinka taip, kad nepaisant to, kad spinta neužsidaro nuo rūbų gausos, mes vistiek amžinai neturime ko apsirengti? Kaip to išvengti, kaip minimalizuoti savo rūbų skaičių ir visada atrodyti žaviai? Kaip susikurti savo kapsulinę spintą? Į visus šiuos klausimus pabandysiu atsakyti šiame straipsnyje.
Didelės rūbų spintos paslaptys
Didelė rūbų spinta su pagal spalvą sukabintais drabužiais ir su apšvietose vitrininėse lentynose išeksponuotais aukštakulniais yra daugelio moterų svajonė ir visai ne Holivudinė, o mūsų visų. Tą supratau, kai vyko mūsų namo projekto kūrimas. Aptariant projetą architektas su dideliu užsidegimu pasiūlė: “O čia gali būti kambarėlis, kuriame tilps visi tavo rūbai”. Aš labai ramiai atsakiau, kad man tikrai nereikia kambarėlio rūbams, nes aš nenoriu, kad jis “suvalgytų” namų plotą. Jis tą sakė iš patirties, nes statantis namą dažna moteris tokio kambarėlio nori ir po to jį sėkmingai užpildo rūbais.
Bet kodėl gi tuomet mes niekuomet neturime ko apsirengti? Tai klasikinė moterų problema, nes mes pasiklystame toje gausoje, puolame pirkti kažką naujo ir taip įsisukame į užburtą ratą. Man buvo lygiai taip pat. Aš visada turėjau daug rūbų, nors nešiojau gal tik 10-15 proc iš jų ir pasiruošimas kažkur išeiti būdavo tikrai didelis iššūkis, nes ruošiantis pajudėti iš namų aš būtinai peržiūrėdavau visus rūbus, bet galiausiai vistiek rengdavausi tuos pačius, kurie nuolat sukdavosi ratu. Tokie išsiruošimai atimdavo energiją, sukeldavo daug erzulio ir tikrai dažnai iš vyro girdėdavau: “Ką tu ten po galais taip ilgai veiki?”.
Minimalistinės rūbų spintos kūrimas
Tuomet man atėjo minimalistinis nušvitimas ir aš pradėjau gan drąstiškai mažinti turimų rūbų kiekį pasilikdama tik tuos rūbus, kurie išties mane džiugina. Kai pradedi domėtis minimalizmu neišvengiamai tavo ausis pasiekia informacija apie greitąją madą, vaikų ir moterų išnaudojimą vien dėl to, kad mes kiekvieną sezoną dėvėtumėm krūvą naujų marškinėlių ir džinsų. Aš nuo vaikystės esu didelė ekologė ir negaliu pro užmerktas akis žiūrėti į tai, kad vienų marškinėlių pagaminimui reikia pustrečio tūkstančio litrų vandens, o kur dar energija, kuri po to virsta anglies dvideginiu, kur visi herbicidai, kurių reikia, kad ta medvilnė užaugtų. Man nesinorėjo, kad mano rūbai nuskriaustų gamtą ir žinoma vaikus. Taip pat norėjosi ir paprastesnio apsirengimo proceso.
Taigi, aš periodiškai peržiūrėdavau savo rūbus, kiekvieną imdavau į rankas, kiekvieną pasimatuodavau ir pasilikdavau tik tuos, kurie man teikia džiaugsmą, yra tinkami ir patogūs. Palaipsniui rūbų pradėjo mažėti, pasipuošimo procesas pasidarė daug paprastesnis, nes spintoje kabėdavo tik patys gražiausi “rinktiniai” rūbai, tačiau to neužteko, nes karts nuo karto užsukdavau į parduotuves ir kažką nusipirkdavau ir nors sąmoningo vartojimo programą jau buvo beveik įsiinstaliavusi į smegenis, vistiek ne visi nusipirkti rūbai mane džiugino ir buvo tinkami. Labai norėjosi į savo įpročius kažkaip pažiūrėti iš šono ir tame padaryti pokyčius.
Rūbų nepirkimo iššūkis
Savo rūbų pirkimo įpročių peržiūrai pasirinkau 2020 – uosius metus. Sausio mėnesį nusprendžiau, kad nepirksiu nei vieno rūbo, nei vieno aksesuaro, žodžiu nieko, kas susiję su pasipuošimu. Entuziazmas buvo didelis, bet jau sausio viduryje susidūriau su iššūkiu, nes dukrytės koncertui reikėjo juodos suknelės. Aš tokios neturėjau ir pasidarė net pačiai juokinga, kad mano iššūkis baigsis lygiai po dviejų savaičių, bet viskas baigėsi gerai, nes suknelę paskolino, o po to ir padovanojo mano pusseserė. Taip į mano spintą atkeliavo žavi juoda maža suknelė, kurios tuo metu, kaip tik neturėjau. Nors tai buvo pandemijos metai ir atrodė, kad tų rūbų tikrai neprireiks, bet tikrai ne kartą teko save tramdyti ir spausti, primenant sau, kad man tikrai nereikia vienokio ar kitokio aprėdo ir tikrai pavyks išsisukti be jo ir pavyko: per dukrytės krikštynas buvau apsivilkusi savo turimą lietuvišką lininę suknelę (tiesa mažą rūbelį – taliją formuojančias kelnaites teko nusipirkti šia proga), suplyšusius sportinius batelius susiuvo basiuvys, nusidėvėjusius batų raištelius pakeičiau naujais, kainavusiais vos 10 centų ir kiekvieną kartą, kai norėjau žingsniuoti į parduotuvę, rūbų atrasdavau savo spintoje.
Kokia buvo rūbų nepirkimo iššūkio nauda?
Kritiškai peržiūrėjau savo rūbų pirkimo įpročius. Tikrai labai daug rūbų norisi pirkti impulsyviai. Pvz. šalia Biržų gyvena vyro močiutė, o Biržuose yra labai geras padėvėtų rūbų turgus, kur gali rasti tikrų lobių, naujų garsių firmų praėjusio sezono rūbų už juokingą kainą ir kadangi gan ilgai mes atostogavome ten, ne vieną kartą reikėjo save tramdyti, kad ir tų pigių rūbų man tikrai nereikia.
Sutaupė laiko. Tuos momentus, kai man kildavo spontaniškas noras, kažką pirkti, naršyti elektronines parduotuves ar važiuoti pasivaikščioti po prekybos centrus, stengdavausi paversti į laiką. Tai būtų atėmę iš manęs tikrai labai daug valandų, nors savęs shop’aholike tikrai nepavadinčiau.
Sutaupė pinigų. Tai tikrai sutaupė daug pinigų, nes jei ne tas iššūkis būčiau tikrai pirkus striukę, suknelę krikštynoms ir švarkelį, naujus sportinius batelius, sportinį švarkelį etc. tai būtų minimus 300 eurų, kurie kažkaip metų bėgyje nebūtų pasijutę, bet tai yra nemaži pinigai. Aš tuo tarpu išleidau 5 eurus.
Atsirado noras pirkti tik kokybiškus rūbus. Taip, būtent šie metai man tai davė. Prieš šį iššūkį rūbų specialiai “neužsipirkinėjau”, turėjau tą savo gražiausią minimalistinį rūbų rinkinį. Kai rūbų mažai, neišvengiamai tuos pačius rūbus dėvi dažniau, tuomet labai pasimato, kad greitos mados rūbai nusidėvi ypatingai greitai, kai tuo tarpu brangesni ir kokybiškesni rūbai, neįtikėtina, bet atlaiko net kelių metų nuolatinį dėvėjimą. Tad dėl minėtos gamtos ir saugant savo energiją ir laiką, atsirado didelis noras pirkti mažiau, bet kokybiškų rūbų.
Atsirado vizija, kaip aš noriu save pateikti per rūbus. Taip kažkodėl būtent šiais metais nutiko ir šis reiškinys mano galvoje. Aš vietoj slampinėjimo po parduotuves ir “skrolinimo” telefone, pradėjau domėtis kapsuline spinta, pradėjau sąmoningai stebėti moteris gatvėje, sekti kapsulinės spintos pavyzdžius pateikiančias moteris instagrame ir pintereste, pradėjau išsisaugoti man patikusius Lietuvos kūrėjų siūlomų rūbų nuotraukas, permąsčiau savo gyvenimo stilių ir galvoje man pradėjo dėliotis sąrašas rūbų, kurie keliaus į mano kapsulinę spintą ir kuriuos aš pirksiu pasibaigus iššūkiui, bet žinoma ne visus iš karto, o palaipsniui kelių metų bėgyje išjaučiant ir apgalvojant.
Nusprendžiau, kad prieš pirkdama rūbą turiu jį būtinai pasimatuoti. Jau 6 metus sąmoningai peržiūrėdama savo rūbų spintą pastebėjau, kad labai retai rūbas pirktas fizinėje parduotuvėje būna nenešiojamas, o tuo tarpu online pirkiniai labai dažnai nepritampa mano spintoje. Tad nusprendžiau, kad pasimatuoti prieš perkant būtina. Tad nors mano iššūkis baigėsi sausio mėnesį, laukiu kol atsidarys parduotuvės, kad galėčiau rūbus pasimatuoti, pajausti medžiagą etc.
Tad viską reziumuojant, po šio iššūkio kilo noras sukurti savo unikalią ir nepakartojamą kapsulinę spintą, atitinkančią mano gyvenimo stilių ir požiūrį į gamtą. Aš labai mėgstu projektus, esu absoliučiai projektų žmogus, tad ir į ši reikalą žiūriu labai rimtai ir atsakingai, nes žinau, kad vieną kartą viską rimtai susidėliojus ir suplanavus, po to gyvensiu daug paprasčiau, o svarbiausia ko labai tikiuosi atrodysiu daug gražiau, neišleisdama krūvos pinigų ir neišmesdama naujų rūbų lauk. Taigi, pradedam!
KAS YRA KAPSULINĖ SPINTA?
Terminas „Kapsulinė spinta“ pirmą kartą buvo pavartotas amerikietiškoje spaudoje 1940-aisiais. Juo apibūdinama nedidelė drabužių kolekcija, skirtą dėvėti kartu, harmoningai derinant spalvas ir linijas. Taip pat siekiama, kad apranga esanti tokioje spintoje būtų tinkama bet kokiai progai, neturint per didelio skaičiaus drabužių.
Spinta pasakojanti jūsų istoriją
Kuriant kapsulinę spintą reikia išsirinkti savo mėgstamiausius drabužius (nuo 24 iki 36 vienetų), su kuriais lengvai ir paprastai eitų kurti įvairius aprangos derinius, atitinkančius jūsų gyvenimo būdą, filosofiją ir patenkinančius jūsų mados poreikius.
Esmė čia yra ne ribos apibrėžiančios rūbų skaičių – tai yra tobulos spintos sukūrimas su patikimais, pastangų nereikalaujančiais drabužiais, kuriuos dėvint kartu jūs VISADA atrodysite tobulai!
Kapsulinėje spintoje yra vietos tik tiems rūbams, kurie jums patinka ir tinka. Tai nebūtinai turi būti pats madingiausias pasirinkimas, nes viskas turi būti ne tik stilinga, bet ir praktiška bei patogu. Susidėvėję ir nepatraukliai atrodantys rūbai be abejo turi būti pakeičiami naujais, nes į kiekvieną kasulės gabalėlį reikia žiūrėti su meile ir rūpesčiu.
Kaip sukurti savo kapsulinę spintą?
PRITAIKYKITE DRABUŽIUS SAVO GYVENIMO STILIUI
Prieš pasirinkdami drabužius, turėtumėte apsvarstyti, kas esate ir kokie yra jūsų reikalavimai drabužiams.
Kas jūs esate ir ką veikiate?
Ar didžiąją laiko dalį praleidžiate sėdėdami už rašomojo stalo ar bėgate iš vienos vietos į kitą? Ar jūsų darbui reikalingi elegantiški, oficialūs drabužiai, ar aprangai nėra jokių apribojimų? Ar esate „veiksmas ir draugai“ ar „sofa ir gera knyga“ stiliaus žmogus? O gal būt esate gryno oro ir gamtos mėgėjai, kaip mūsų šeima? Įsitikinkite, kad savo drabužių spintą kuriate apgalvotai, atsižvelgdami į savo gyvenimo būdą bei į kiekvieną dieną vykdomą veiklą.
Svarbiausias dalykas, kuriuo reikėtų pasitikėti, yra jūsų pačių gyvenimo būdas. Kaip praleidžiate laiką ir kaip jaučiate viską, kas yra jūsų kapsulėje. Jums nereikia nieko, kas gerai atrodo ant pakabų, bet ne ant jūsų!
Kokius drabužius dėvite dažniausiai ir kodėl jie jums patinka?
Yra priežastis, dėl kurios nuolat nešiojate tuos pačius rūbus – tuos kelis privilegijuotus kūrinius, kai tuo tarpu kiti drabužiai amžiams nugula jūsų spintoje. Galbūt tai siaurų džinsų pora, leidžianti peršokti iš biuro į naktinį gyvenimą, o gal tai supermoteriška varpelio formos suknelė su kuria jaučiatės, kaip deivė?
Dabar pagalvokite apie drabužius, kurių nemėgstate dėvėti, ir paklauskite savęs, kodėl?
Atsakymai, slypintys už šių „kodėl“, sudarys pamatą, kad galėtumėte pradėti kurti savo drabužių kolekciją.
IŠSIRINKITE SPALVŲ PALETĘ
Išsirinkite spalvų paletę, pagal šiuos principus. Pirmiausiai reikia išsirinkti pagrindinę spalvą pvz. juodą, tamsiai mėlyną, baltą, tuomet dvi koordinuojančias spalvas ir vieną akcentinę spalvą. Spalvų paletė gali būti daug platesnė, bet keturios spalvos yra puikus startas pradedant kurti kapsulinę spintą.
Kaip pasirinkti tinkamą spalvų paletę?
PAGRINDINĖ SPALVA. Pirmiausia išsirinkite vieną pagrindinę spalvą. Tai turėtų būti tokia spalva, kuri dominuoja jūsų aprangoje. Tos, kurios turi juodas ar 50 pilkų atspalvių talpinančias spintas, manau puikiai supranta apie ką aš.
Paprasčiausia pradėti nuo neutralios spalvos, tokios kaip juoda. Tai puiki bazinė spalva, kurią tikriausiai rasite savo dabartiniame garderobe. Ji tinka daugeliui atvejų ir ją lengva derinti su likusiais reikalingais daiktais. Mano spintoje dominuoja smėlio spalva. Tad visus rūbus stengiuosi derinti prie jos.
KOORDINUOJANČIOS SPALVOS. Turint pagrindinę spalvą, reikia pereiti prie kitų spalvų, kurias reikės derinti tarpusavyje ir žinoma su pagrindine spalva. Rekomenduojama pradėti daugiausiai nuo trijų spalvų ar atspalvių derančių tarpusavyje. Klasikiniai pasirinkimai gali būti: balta, smėlio, mėlyna ir pilka spalvos. Visada geriausia pradėti nuo saugesnių variantų, nes taip niekada neprašausite.
Kiekviena pasirinkta neutrali spalva turėtų derėti su pagrindine spalva ir tarpusavyje viena su kita. Kuo įvairesnė jūsų spalvų paletė, tuo daugiau drabužių galėsite sukurti. Jei visos jūsų koordinuojančios spalvos sutampa su pagrindine ir bent su dviem antrinėmis spalvomis – jūs pataikėte į šimtuką!
Kai renkatės spalvų paletę būtinai atsižvelkite ir savo turimų bazinių daiktų: paltų, batų, rankinių spalvas. Rinkitės tokias paletės spalvas, kad prie jų derėtų mano minėti daiktai.
PATIKIMI BAZINIAI DRABUŽIAI
Baziniai drabužiai – tai kokybiški drabužiai ir spintos elementai, kurie niekada neišeis iš mados ir bus jūsų spintos pagrindas. Man tai pvz. yra tiesaus kirpimo smėlio spalvos lininis sijonas. Jį pirkau prieš kokius 8 metus už tuo metu kosminius 200 litų. Tai buvo tyli mano paslaptis nuo vyro, bet šį kokybišką sijonėlį aš turiu iki šiol ir prie jo yra derinamos mano pavasarinės/ vasarinės bliuzkutės. Aš juo pasitikiu 100 procentų ir kai jis nusidėvės, pakeisiu jį kitu panašiu sijonu. Žiemos sezono metu mano vienas iš bazinių drabužių yra tamsiai mėlyni kokybiški siauri džinsai. Taip pat tai gali būti nesenstantys ir madingi, užsegami, balti marškiniai, prigludęs vienspalvis, lygaus rašto megztukas etc. Drabužių bazė yra tie drabužiai, kurie niekada jūsų nenuvils, kai kalbama apie stilių.
Gerai pagaminta kapsulinė spinta turėtų suteikti daug pasirinkimo galimybių. Svarbiausia įsitikinti, kad viskas derinasi tarpusavyje. Taigi, prieš pradėdami dirbti su akcento spalva, turėtumėte pasirinkti bazines dalis iš koordinuojančių spalvų. Viršutines ir apatines dalis reikia rinktis iš vientisų spalvų, tokių kaip juoda, pilka, balta ir smėlio spalvos. Pavyzdžiui, tokie paprasti balti marškinėliai, šviesiai pilkas megztinis, džinsinis švarkas ir kt.
Šie rūbai tikrai yra jūsų drabužių spintoje. Tad peržiūrėkite visus drabužius ir atraskite, kiek pagrindinių dalykų galite surinkti iš savo dabartinės spintos, kurie atitiktų jūsų naujai sukurtą spalvų paletę.
APATINĖ DALIS. Rekomenduojama rinktis nuo 5 iki 7 apatinių dalių: juodi siauri džinsai, kelnės, juodas pieštuko formos sijonas etc.
VIRŠUTINĖ DALIS. Šioje kolekcijoje turėtų būti 9-12 vienetų: marškinėliai (juodi ir balti), užsegama balta palaidinė, marškinėliai ilgomis rankovėmis, džinsiniai marškiniai, megztiniai pilkos ir juodos spalvos, bet koks vienspalvis švarkelis ir baltas ar smėlio spalvos megztinis, esant vėsiam orui. Nepamirškite tos mažos juodos suknelės ypatingoms progoms ir poros striukių.
Gaunasi 20 vienetų kolekciją.
AKSESUARAI IR BATAI. Aš asmeniškai sezonui turiu po 3-4 poras batų sezonui, bei po porą šalikų ar skarelių bei dvi rankines: juodą didesnę ir rudą mažytę, nešiojamą per petį.
SPINDULIUOKITE AKCENTINĖS SPALVOS DĖKA
Kas sakė, kad minimalistinė drabužių spinta privalo būti juoda ir balta? Naudodami vieną ar dvi akcento spalvas, galite pridėti šiek tiek žavesio savo kapsulinei spintai. Akcentinė spalva turi derėti prie jūsų pagrindinės paletės ir būti saikingai naudojama, norint atkreipti dėmesį.
Tai reiškia, kad reikia pasirinkti keletą detalių, kurios papildys jūsų kapsulės spintą ir padarys ją šiuolaikiškesne bei madingesne. Šiltuoju metų laiku tai galėtų būti rožiniai, ryškiai raudoni ar šviesesnės mėlynos spalvos atspalviai, tuo tarpu šaltuoju metų laiku paprastai tai galėtų būti bordo, sidabro ar gintaro spalvos akcentai.
Svarbu, kad akcentai gerai derėtų su pagrindinėmis spalvomis ir baziniais rūbais.
Pavyzdžiui, geras akcentas gali būti bronzinė berankovė bliuzkutė dėvima su megztiniu ar švarkeliu, madingesnis sijonas etc.
AKCENTAI. 5-6 akcentinių dalių derinys yra tikrai pakankamas pasirinkimas.
Nors jūsų pagrindinė drabužių spinta turėtų būti sutelkta į nesenstančius ir būtinus daiktus, svarbu pasirinkti keletą papildomų vienetų, kad ji būtų šviežia ir šiuolaikiška. Tad būtinai, pridėkite po vieną ar du madingus daiktus, drabužius ar aksesuarus ir strategiškai juos naudokite, atsižvelgiant į naujausias mados tendencijas! Tačiau prisiminkite, kad tai gali gan greitai išeiti iš mados, tad į akcentus neivestuokite daug pinigų, vietoj to, investuokite pinigus į pagrindinius, nesenstančius daiktus, kuriuos galėsite dėvėti daug metų.
VISAS DALIS SUDĖKITE KARTU
Taigi, turime kapsulinę spintą – kaip ja naudotis?
- Visada pradėkite nuo aprangos kodo nustatymo – tai taikoma ir šventėms ir kasdienybei.
- Išsirinkite pagrindinį daiktą (tai gali būti kelnės ar megztinis), prie kurio derinsite kitus rūbus.
- Tada pasirinkite batus.
- Pasirinkite viršutinę dalį arba apatines dalis. Vienspalviai rūbai visada puikiai dera kartu, tačiau venkite rinktis du skirtingus tos pačios spalvos atspalvius ir niekada nenaudokite daugiau nei vieną raštuotą rūbą aprangoje.
- Priklausomai nuo oro sąlygų, pridėkite trečią sluoksnį, pavyzdžiui, švarkelį, paltuką ar striukę, kad užbaigtumėte savo aprangą ir žinoma, nesušaltumėte.
- Aksesuarai! Įspūdingo rūbų derinio paslaptis slypi detalėse. Uždėkite diržą ant plačios suknelės ir jūs pavirsite mados genijumi! Būtinai prigriebkite rankinę, jei tik ji dera prie bendro vaizdo. Skarelės pridėjimas puikiai tinka tam mažam madingam jūsų prisilietimui prie jūsų aprangos. Nepamirškite tokių detalių kaip karoliai ar apyrankės.
Viskas atrodo, tikrai paprasta, belieka iki galo sudėti taškus ant „i“:
SPALVŲ PALETĖ. Išsirenkame spalvų paletę, kuri turėtų būti sudaryta iš vienos dominuojančios spalvas, 2-3 koordinuojančių spalvų ir vienos akcentinės spalvos. Pirmai pradžiai 4 spalvų per akis.
IDĖJŲ PAIEŠKA.Pradėkite nuo „Pinterest“ ar instagrame rastų pavyzdžių ir sukurkite iš jų koliažą su jums patinkančiais drabužiais. Kas tau juose patinka? Spalva ar stilius? Ar jie tinka jūsų gyvenimo būdui? Ar galite kažką panašau pritaikyti iš jau turimų rūbų? Ar tai atrodytų gerai jums ir leistų jaustis užtikrintai? Jei atsakymas yra teigiamas, pirmyn! Jei atsakymas yra neigiamas, toliau ieškok!
MINIMALIZMAS. Minimalizuojame savo rūbų spintą ir pasiliekame tik tuos rūbus, kurie teikia džiaugsmą, yra patogūs, kokybiški, neišeinantys iš mados, tinka jūsų sugalvotai spalvų paletei ir žinoma atspindi jūsų gyvenimo būdą.
PLANAS. Sudarome planą kokiais kokybiškais, neišeinančiais iš mados baziniais rūbais papildysite savo kapsulinę spintą.
MADINGI AKCENTAI. Garderobą papildome keliais madingais aksesuarais ar akcentinės spalvos rūbais
KURIAME DERINIUS iš jūsų turėtų ir naujai įsigytų bazinių bei madingų akcentinių drabužių.
SPINDULIUOJAME DŽIAUGSMĄ!
Nuostabaus Jums kūrimo džiaugsmo!
Daugiau praktinių įžvalgų, patarimų, nuotraukų ir video reportažų rasite mano Instagram profilyje @my_cozy_minimalism
Daugiau straipsnių apie minimalizmą ir tvarką namuose bei gyvenime:
Visada tvarkingi namai: Namų vizija
Visada tvarkingi namai: Viso gero daiktai
Tekstą kopijuoti ir publikuoti, kitose svetainėse griežtai draudžiama, verčiau dalinkitės nuoroda socialiniuose tinkluose ir įkvėpkite daugiau moterų, kurti savo svajonių namus.