Kraujavimo stabdymas

Įvairių nelaimių ar nelaimingų atsitikimų metu pirmiausia pastebimas kraujas, todėl laiku suteikta pirmoji pagalba kraujuojant – itin svarbus, tačiau tuo pačiu didelės atsakomybės reikalaujantys veiksmas. Visgi, jei vadovausitės šiais žingsniais, ją suteiksite tikslingai ir efektyviai.

1-mas žingsnis: tiesioginis spaudimas

Tai pats svarbiausias žingsnis. Jo esmė yra užspausti kraujagyslę iš kurios kraujuoja. Kraujas turi sukrešėti, kad galėtų prasidėti gijimo procesas ir sustotų kraujavimas. Rankos pirštais arba delnu mechaniškai spauskite kraujuojančią vietą. Uždenkite žaizdą specialiu tvarsčiu (gazu) ar švariu audiniu ir stipriai prispauskite ranka. Toks spaudžiamasis tvarstis sulaiko kraują žaizdoje ir padeda sulipti kraujo komponentams – suformuoja krešulį. Jei tvarstis permirksta krauju, uždėkite antrą sluoksnį. Niekada nenuimkite tvarsčio. Nuimant krauju permirkusį tvarstį nuo žaizdos, kartu nusiima ir gyvybingi krešėjimo faktoriai, todėl kraujavimas tęsiasi toliau.

1 pav. Kraujavimo stabdymas taikant tiesioginį spaudimą

2–as žingsnis: spaudžiamasis tvarstis

Norėdami, kad žaizdos spaudimas išliktų ir gazas nenuslystų, žaizdą sutvarstykite bintu ar kita švaria medžiaga. Kad spaudimas būtų dar stipresnis ant gazo ir sutvarstytos žaizdos uždėkite kietą daiktą (neišvyniotą binto volelį, cigarečių pakelį, mobilujį telefona) ir jį pritvirtinkite bintu ar kita tvarsliava. Toks tvarstis vadinamas spaudžiamuoju tvarsčiu, nes palaiko spaudimą kraujavimo židinyje. Jei kraujas persisunkė per tvarstį, nenuimkite krauju permirkusių, o uždėkite daugiau gazų ir tvarstį ant jau esančių tvarsčių.

2 pav. Spaudžiamojo tvarsčio suformavimas

3- čias žingsnis: galūnės pakėlimas virš širdies lygio

Jei neįtariate kaulų lūžio, pakelkite galūnę virš širdies lygio. Pakeldami galūnę jūs sulėtinsite kraujo tekėjimą į žaizdą. Kai kraujavimas sulėtės, bus paprasčiau sustabdyti kraujavimą naudojant spaudžiamąjį tvarstį. Prisiminkite, galūnė turi būti pakelta aukščiau širdies lygio ir tuo pat metu turi būti taikomas tiesioginis spaudimas spaudžiamuoju tvarsčiu.

4-tas žingsnis: stambiųjų kraujagyslių prispaudimas pirštais

Jei kraujavimas nesustoja per 5 min, užspauskite kraujagyslę tarp širdies ir žaizdos:

  • Jei žaizda rankoje, spaudžiama žąstinė arterija: pirštais spaudžiama vidinė žąsto pusė tarp peties ir alkūnės sąnario
  • Jei žaizda kojoje, spaudžiama šlauninė arterija: pirštais spaudžiama bikini linijos griovelyje
  • Kraujavimui sustojus, spaudimą nutraukite

3 pav. Kraujavimo stabdymas ranką iškeliant virš širdies lygios
ir užspaudžiant stambiąsias kraujagysles pirštais

Kalbant apie kraujavimo stabdymą, būtina pažymėti, kad jeigu žaizdoje yra svetimkūnis- stiklas, geležies gabaliukas etc. – jokiu būdu jo negalima traukti lauk, nes jį ištraukus galime sukelti masyvų kraujavimą. Reikia stengtis svetimkūnį įtvirtinti taip kad jis nejudėtų.

1. Suspauskite žaizdos kraštus, kad sumažėtų kraujavimas

2. Uždenkite sužeistą vietą marle

3. Paremkite įstrigusį daiktą iš abiejų pusių tvarsčio ritinėliais

4. Neverždami atsargiai apriškite sužeistą vietą su visu svetimkūniu

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai