Hepatitas B
Hepatitas B yra sunki kepenų infekcinė liga, kurią sukelia hepatito B virusas(HBV). Kai kuriems žmonėms, hepatito B infekcija tampa lėtinė, tai yra trunka ilgiau nei šešis mėnesius. Sergant lėtiniu hepatitu B, didėja rizika susirgti kepenų nepakankamumu, kepenų vėžiu ar kepenų ciroze.
Dauguma suaugusiųjų žmonių, užsikrėtusių hepatitu B, net jei jų simtomai būna labai sunkūs, visiškai pasveiksta, tačiau kūdikiams ir vaikams dažnai išsivysto lėtinė hepatito B infekcija. Vakcina gali užkirsti kelią hepatitui B, tačiau vaistų nuo šios infekcijos nėra. Jei esate užkrėstęs, turite imtis tam tikrų atsargumo priemonių, kurios padėtų išvengti HBV perdavimo kitiems.
Simptomai
Hepatitu B simptomai pasireiškia per maždaug keturis mėnesius nuo viruso patekimo į organizmą. Hepatito B simptomai ir požymiai:
· Pilvo skausmas
· Tamsus šlapimas
· Karščiavimas
· Sąnarių skausmas
· Apetito praradimas
· Pykinimas ir vėmimas
· Silpnumas ir nuovargis
· Pagelsta oda ir akių baltymai (gelta)
Kada kreiptis į gydytoją
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei jums pasireiškia hepatito B simptomai, o jei žinote, kad buvote infekuoti, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, net jei jums dar nepasireiškė jokie simtomai. Profilaktinis gydymas gali sumažinti riziką užsikrėsti, jei gydymas pradedamas per pirmas 24 valandas nuo kontakto su virusu.
Priežastys
Hepatito B infekciją sukelia hepatito B virusas (HBV). Šis virusas perduodamas iš žmogaus žmogui su krauju, sperma arba kitais kūno skysčiais, paprastai užsikrečiama:
Lytiniu keliu. Jūs galite užsikrėsti, nesaugių lytinių santykių metu, kuomet į jūsų kūną gali patekti infekuoto partnerio kraujo, seilių, spermos ar makšties išskyrų.
Dalinantis adatomis. HBV yra lengvai perduodamas per adatas ir švirkštus, kurie užkrėsti infekuotojo krauju. Dėl šios priežasties žmonėms vartojantiems intraveninius nakotikus ir besidalinantiems adatomis ar švirkštais yra didesnė tikimybė užsikrėsti ir hepatitu B.
Atsitiktiniu adatos dūriu. Medikai, sveikatos priežiūros darbuotojai ir visi kiti, dirbantys su žmogaus krauju ar kitais skysčias patenka į didesnės rizikos grupę.
Motina perduoda virusą vaikui. Gimdymo metu infekuotos HBV moterys gali perduoti virusą savo kūdikiui. Tačiau naujagimį paskiepijus, beveik visais atvejais yra išvengiama infekcijos. Jei žinote, kad esate nėščia arba norite pastoti būtinai pasiteiraukite gydytojo dėl hepatito B nustatymo tyrimo.
Skirtumai tarp ūmaus ir lėtinio hepatito B
Hepatito B infekcija gali būti trumpalaikė (ūmi) arba ilgalaikė (lėtinė).
Ūmi hepatito B infekcija trunka trumpiau, nei šešis mėnesius. Per kelis mėnesius jūsų imuninė sistema gali atsikratyti infekcijos, ir jūs turėtumėte visiškai pasveikti. Nepaisant to daugeliui žmonių, kurie net ir suaugę užsikrečia hepatitu B, išsivysto lėtinė infekcija.
Lėtinė hepatito B infekcija trunka šešis mėnesius arba ilgiau. Kai imuninė sistema nebegali nugalėti ūminės infekcijos, išsivysto lėtinė jos forma, kuri gali tęstis visą gyvenimą ir įtakoti vystymasi tokių sunkių ligų, kaip kepenų cirozė ir kepenų vėžys.
Kuo jaunesnis žmogus užsikrečia hepatitu B, tuo didesnė tikimybė, kad jam išsivystys lėtinė jo forma, ypač aukštos rizikos grupėje yra naujagimiai ir vaikai jaunesni nei 5 metai. Lėtinė hepatito B infekcija gali būti neaptikta ir nediagnozuota dešimtmečius, tol kol žmogus suserga sunkia kepenų liga.
Rizikos veiksniai
Hepatitas B plinta per sąlytį su užsikrėtusiojo krauju, sperma ar kitais kūno skysčiais. Rizika užsikrėsti hepatito B virusu padidėja:
· turint nesaugius lytinius santykius su keliais partneriais arba su asmenimis turinčiais HBV
· Dalinantis intraveninėmis adatomis ar švirkštais
· Gyvenant su žmogumi, kuris turi lėtinę HBV infekciją
· Kūdikiui, kurio motina yra užsikrėtusi HBV
· dirbant darbą, kuriame reikia kontaktuoti su žmogaus krauju
· Keliaujant į regionus su dideliu HBV paplitimu, pavyzdžiui, Afriką, Vidurio ir Pietryčių Aziją, Rytų Europą.
Komplikacijos
Išsivysčiusi lėtinė hepatito B infekcija gali suketi daug sunkių komplikacijų, tokių kaip:
Kepenų cirozė. Hepatito B sukeltas uždegimas gali sukelti kepenų randėjimą, kuris sutrikdo kepenų funkcionavimą.
Kepenų vėžys. Žmonės, sergantiems lėtiniu hepatitu B padidėja rizika susirgti ir kepenų vėžiu.
Kepenų nepakankamumas. Ūmus kepenų nepakankamumas yra būklė, kai nustoja veikusios visos gyvybinės kepenų funkcijos. Šiuo atvetu tam kad išsaugoti gyvybę būtina kepenų transplantacija.
Hepatito B diagnozė
Gydytojui įtarus hepatitą B, atliekamas kraujo tyrimas, pagal kurį galima nustatyti ar jūsų sistemoje yra HBV ir ar tai ūminė, ar lėtinė infekcija. Gydytojas taip pat gali nuspręsti jums paskirti kepenų biopsiją, siekdamas išsiaiškinti ar yra kepenų pažeidimų. Atliekant šį tyrimą įvedama plona adata per odą į jūsų kepenis ir paimas nedidelis audinio mėginėlis laboratoriniams tyrimams.
Labai svarbu tikrintis ir sveikiems žmonėms nuo hepatito B, kadangi virusas gali sužaloti kepenis, nors ligos simptomai pasireikšti vėliau. Ypatinga dėmesį patikrai ir prevencijai turi skirti žmonės:
· Turintys lytinius santykius su žmonėmis, kurie serga hepatitu B
· Gyvenantys su žmonėmis, sergančiais hepatitu B
· Kurių kepenų fermentų rodikliai neatitinka normalių rezultatų
· Sergantys ŽIV arba hepatitu C
· Imigravę arba, kurių tėvai arba įvaikiai yra iš vietų, kuriose hepatitas B yra labai paplitęs, įskaitant Azijoją, Ramiojo vandenyno salas, Afriką ir Rytų Europą
· Vartojantys nelegalius narkotikus
· Vartojantys vaistus, slopinančius imuninę sistemą, pavyzdžiui, vaistus naudojamus po organų transplantacijos
· Kaliniai
· Nėščiosios.
Gydymas nuo hepatito B ir jo komplikacijų
Hepatito B imunoglobulino injekcija gauta per 12 valandų nuo sąlyčio su virusu, gali padėti apsaugoti jus nuo hepatito B infekcijos vystymosi, todėl jei turėjote sąlyti su hepatito B virusu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, ypač jei nebuvote skiepyti arba nesate tikri, jūs turėtumėte būti vakcinuoti tuo jau pat.
Ūminės hepatito B infekcijos gydymas
Jei jūsų gydytojas nustato jums ūminę hepatito B infekciją, tai gali reiškti, kad ši jos forma yra trumpalaikė ir praeis savaime, o specialaus gydymo gali ir neprireikti. Gydytojas gali jums rekomenduoti ilsėtis, vartoti daug skysčių ir tinkamai maitintis, kol jūsų kūnas kovoja su infekcija.
Lėtinės hepatito B infekcijos gydymas
Jei diagnozuojama lėtinė hepatito B infekcija, jus gali tekti gydyti, siekiant sumažinti riziką susirgti kitomis kepenų ligomis ir užkirsti kelią infekcijos perdavimui jūsų artimiesiems. Gydymas apima:
· Antivirusinius vaistus. Keletas antivirusinių vaistų gali padėti kovoti su virusu ir lėtinti jo sukeliamą neigimą poveikį jūsų kepenims.
· Interferonas alfa-2b. Tai sintetinė versija medžiagos, gaminamos pačio organizmo kovojant su infekcija. Šie vaistai daugiausia yra naudojami jaunų žmonių, turinčių hepatitą B, kurie nenori ilgalaikio gydymo arba planuoja pastoti per ateinančius kelerius metus. Vaistai yra švirkščimi, šalutinis poveikis gali būti depresija, pasunkėjęs kvėpavimas ir juntamas spaudimas krūtinės lastos srityje.
· Kepenų transplantacija. Esant labai rimtiems kepenų pažeidimams, kepenų transplantacija taip pat gali būti išeitis. Kepenų persodinimo operacijos metu chirurgas pašalina pažeisas kepenų ir pakeičia jas sveikomis. Dauguma persodinamų kepenių yra iš mirusių donorų, tačiau kartais ir gyvi donorai ryžtasi paaukoti savo kepenių dalį.
Gyvenimo būdas, sergant hepatitu B
Jei esate užsikrėtęs HBV, labai svarbu imtis visų priemonių tam, kad apsaugoti aplinkinius nuo infekcijos:
· Padarykite savo seksualinį gyvenimą saugesniu. Jei esate seksualiai aktyvus, informuokite savo partnerį, kad turite HBV ir pakalbėkite apie pavojų ir riziką šį virusą perduoti jam ar jai. Kiekvieną kartą lytinių santykių metu naudokite prezervatyvus, tačiau nepamirškite, kad prezervatyvai tik sumažina, bet nepašalina rizikos.
· Paskatinkite savo lytinius partnerius išsitirti dėl HBV. Kiekvienas asmuo su kuriuo jūs turėjote lytinių santykių, turi būti ištirti dėl HBV. Jūsų partneriai turi žinoti savo HBV statusą tam, siektų gydymo ir užkrėstų kitų.
· Nesidalinkite higienos reikmenimis. Jei naudojate intraveninius vaistus, niekada nesidalinkite adatomis ar švirkštais, nesidalinkite ir skutimosi peiliukais, dantų šepetėliais ar kitais reikmenimis ant kurių gali likti infekuoto kraujo pėdsakų.
Jei jums buvo diagnozuota hepatito B infekcija, šie pasiūlymai jums gali pagelbėti susidorojant su šia liga:
· Sužinokite daugiau apie hepatitą B.
· Palaikykite ryšį su draugais ir šeima. Jūs negalite užkrėsti hepatitu B per paparastą kontaktą, todėl nenutraukite ryšių su žmonėmis, kurie gali jums pasiūlyti paramą.
· Rūpinkitės savimi. Pasirūpinkite savo dieta, praturtinkite ją vaisiais ir daržovėmis, reguliariai sportuokite ir pakankamai miegokite.
· Rūpinkitės savo kepenis. Negerkite alkoholio. Nevartokite vaistų nepasitarę su gydytoju. Išsitirkite dėl hepatitų A ir C, jei nesate pasiskiepiję nuo hepatito A, pasiskiepykite.
Hepatito B prevencija
Patikimiausia nuo hepatito B apsauga vakcija, kuria skiepytis reikia trijomis dozėmis, tarp pirmos ir antros padarant vieno mėnesio pertrauką, o tarp antros ir trečios – pusės metų pertrauką.
Hepatito B vakcina yra rekomenduojama:
· Naujagimiams
· Vaikams ir paaugliams, kurie nebuvo skiepyti, kaip naujagimiai
· Kiekvienam, kuris turi lytiškai plintančią infekciją, įskaitant ŽIV
· Sutrikusio vystymosi žmonėms, kurie gyvena institucinėje aplinkoje
· sveikatos priežiūros, medicinos darbuotojams, ir kitiems žmonėms, kurie dirbdami turi tiesioginį kontaktą su su krauju
· Žmonėms, turintiems kelis lytinius partnerius
· Žmonėms, sergantiems lėtine kepenų liga
· Žmonėms, vartojantiems intraveninius vaistus ar narkotikus
· Žmonėms, gyvenantiems su HBV nešiotoju žmogumi
· Žmonėms su paskutinės stadijos inkstų liga
· Žmonėms, kurių lytinis partneris turi HBV
· Planuojantiems keliauti į pasaulio vietas, kuriose yra aukšti hepatito B infekcijos sergamumo rodikliai
Daugiau informacijos apie mūsų paslaugas rasite čia:
Pirmosios pagalbos kursai Higienos įgūdžių kursai Alkoholio žalos kursai