Apsaugokime kūdikį nuo užspringimo
Kūdikių užspringimas yra labai gąsdinanti situacija, nes laiku nesuteikus pirmosios pagalbos mažylis gali uždusti ir netgi numirti, tačiau šios situacijos dažniausiai galima išvengti. Labai svarbu žinoti, kodėl kūdikiai taip dažnai užspringsta ir ką galite padaryti, siekiant išvengti šios potencialiai mirtinos nelaimės. Nerimaujate, kad kūdikis gali užspringti? Sužinokite bendrąsias kūdikių užspringimo priežastis ir ką galite padaryti, siekiant padėti apsaugoti jūsų kūdikį nuo uždusimo pavojaus.
Kodėl kūdikiai taip dažnai springsta?
Užspringimas yra dažna kūdikių ir mažų vaikų mirties priežastis, pirmiausia dėl to, kad jų kvėpavimo takai yra siauri ir jie lengvai dar labiau susiaurėja ar netgi yra visiškai užblokuojami patekus į juos svetimkūniui. Kūdikiams prireikia nemažai laiko, kol jie išmoksta kramtyti ir ryti maistą, taip pat kūdikiai ne visada turi pilnai išsivysčiusį kosulio refleksą, dėl ko gali būti sudėtinga pašalinti į kvėpavimo takus patekusį svetimkūnį lauk kosulio pagalba. Kūdikiai tyrinėdami juos supančią aplinką, dažnai įvairius daiktus deda į burną, kuriais jie taip pat neretai užspringsta.
Kartais užspringimų riziką gali didinti ir tam tikros vaikų ligos. Vaikai, kurie turi rijimo sutrikimų, raidos atsilikimą, serga neuroraumeninėmis ligomis ar patyrė galvos smegenų traumą, turi didesnę užspringimo riziką, nei kiti vaikai.
Kokios yra dažniausios vaikų užspringimo priežastys?
Kūdikiai dažniausiai užspringsta maistu. Maži daiktai, tokie kaip sagos, monetos, mažos žaislų detalės patekusios į burną, taip pat tam tikras elgesys valgymo metu (valgymas judant, bėgiojant etc.) taip pat neretai sąlygoja kūdikių užspringimą.
Kaip išvengti kūdikių užspringimo?
Jums reikia imtis kelių žingsnių, kad apsaugotumėm kūdikį nuo užspringimo:
- Tinkamu laiku pradėtas papildomas maitinimas kietu maistu. Pradėkite kūdikį maitinti kietu maistu tik tuomet kai kūdikis turi gerus motorinius įgūdžius ryti košės ar tyrės pavidalo maistą. Tad papildomą maitinimą pradėkite ne jaunesniam kaip keturių mėnesių kūdikiui.
- Neduokite vaikui didelės rizikos maisto. Neduokite kūdikiams ar mažiems vaikams mėsos ar sūrio gabaliukų, vynuogių, į mažus gabaliukus supjaustytų šviežių daržovių ar vaisių. Neduokite kūdikiams ar mažiems vaikams kietų smulkių maisto produktų, pavyzdžiui, sėklų, riešutų, kukurūzų ir saldainių. Kiti didelės rizikos maisto produktai yra žemės riešutų sviestas, zefyrai ir kramtomoji guma.
- Būkite šalia kūdikio ar mažo vaiko, kai jis valgo. Kai jūsų mažylis ūgteli, neleiskite jam valgio metu žaisti, vaikščioti, bėgioti. Priminkite savo vaikui, kad prieš kalbėdamas jis turi sukramtyti ir nuryti maistą. Neleiskite vaikui mesti maisto į orą ir gaudyti jo savo burna ar prisikimšti pilną burną maisto.
- Atidžiai įvertinkite savo vaiko žaislus. Neleiskite kūdikiui ar mažam vaikui žaisti su latekso balionais, (ypatingai didelį pavojų kelia sprogę ir į kvėpavimo takus patekę gumos gabaliukai, nes juos sunku pašalinti teikiant pirmąją pagalbą), mažais kamuoliukais, rutuliukais, žaislais, kuriuose yra smulkių detalių, ar žaislais skirtais vyresniems vaikams. Ieškokite amžiaus nuorodų pirkdami žaislus savo vaikui. Be to, reguliariai patikrinkite žaislus ir įsitikinkite, kad jie geros būklės.
- Laikykite pavojingus daiktus nepasiekiamoje vietoje. Dažni namų apyvokos daiktai, kurie gali kelti užspringimo pavojų yra mygtukai, baterijos, monetos, ir parkerių arba žymeklių dangteliai.
Ką daryti, jei kūdikis užspringo?
- Kad būtumėt pasirengę tokiai nelaimei apsilankykite vaikų ir kūdikių gaivinimo ir pirmosios pagalbos mokymuose ir įgykite praktinių įgūdžių kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringimo ir kitų nelaimingų atsitikimų atveju (daugiau informacijos apie mūsų organizuojamus kursus: https://www.svarbuszingsnis.lt/vaiku-gaivinimo-kursai). Skatinkite visus, kurie rūpinasi jūsų vaiku padaryti tą patį.
- Ant šaldytuvo ar kitoje matomoje vietoje pasikabinkite pirmosios pagalbos planą, kuris jums padėtų prisiminti kaip elgtis užspringimo atveju.
Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:
Pirmosios pagalbos kursai Higienos įgūdžių kursai Alkoholio žalos kursai